Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Członkowie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej,

w związku z przypadkami wykorzystywania tytułu specjalisty chirurgii plastycznej przez osoby nieuprawnione, pragnę zwrócić uwagę, że lekarzowi wolno używać wyłącznie należnych mu i realnie posiadanych tytułów naukowych i zawodowych. Oznacza to, że specjalistą zostaje lekarz po zrealizowaniu programu specjalizacji i zdaniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego. Tylko po spełnieniu wymogów przewidzianych prawem, można używać tytułu „specjalista chirurgii plastycznej”. Fakt odbywania specjalizacji z chirurgii plastycznej lub wykonywania operacji estetycznych nie upoważnia do przedstawiania się pacjentom i promowania swojego wizerunku w przestrzeni publicznej, jako specjalisty z chirurgii plastycznej. Takie zachowania są nieprawne i nieuczciwe w stosunku do pacjentów, którzy mają ograniczone możliwości zweryfikowania stanu wyszkolenia i posiadanych kompetencji zawodowych lekarza. W praktyce, w zdecydowanej większości pacjenci polegają na informacjach podawanych przez lekarzy i ufając w ich prawdziwość powierzają im swoje problemy zdrowotne. Równie nieakceptowalnym jest identyfikowanie się przez lekarza w mediach społecznościowych tytułem „chirurga plastycznego w trakcie specjalizacji”. Praktyka taka jest nieetyczna i podważa zaufanie pacjentów do środowiska lekarskiego w tym do lekarzy specjalistów. 

Należy także przypomnieć, że na pieczątce, którą posługujemy się w życiu zawodowym należy umieścić tytuł specjalisty w brzmieniu zgodnym z posiadanym dyplomem specjalisty. Zdarza się, że niektórzy lekarze używają tytułu: „specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej”. Takiej specjalizacji nie ma, jest to nazwa towarzystwa naukowego, do którego większość z nas należy.

Koleżanki i Koledzy w swej identyfikacji medialnej odwołujmy się i posługujmy się tytułem specjalisty chirurgii plastycznej po uzyskaniu dyplomu specjalizacyjnego. Jest on nie tylko potwierdzeniem uzyskanych umiejętności i kompetencji ale także zwieńczeniem wieloletniego wysiłku, trudu i wyrzeczeń w czasie nauki.

Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Prof. Piotr Prowans
Prezes Elekt 
Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej,
Rekonstrukcyjnej i Estetycznej